KONTAKTA OSS

Välkommen till oss
Vill du veta mer om vad vi kan göra och hur vi arbetar. Ta gärna kontakt med oss på det sätt som passar dig. Använd formuläret här om du vill att vi ringer upp dig eller om du har en fråga.

Postadress: Box 200, 335 25 Gnosjö
Besöksadress: Gnejsvägen 5, Västra Lid i Gnosjö
Telefon: +46 370 33 25 30
Fax: +46 370 33 25 39
Email: office@holmgrensplast.se
Order: order@holmgrensplast.se

Försäljning

Niclas Orre
Teknisk försäljning/ Projektledare
niclas.orre@holmgrensplast.se

Stefan Holmgren
VD
stefan@holmgrensplast.se

Produktion

Alain Fazakas
Fabrikschef
alain@holmgrensplast.se

Filip Holmgren
Produktionschef
filip@holmgrensplast.se

Kundsupport & order

Marie-Louise Holmgren
Reception & order
milo@holmgrensplast.se

Elin Fazakas
Kvalite´ och miljö
elin@holmgrensplast.se

Ekonomi

Riitta Bruveris
Ekonomi
riitta@holmgrensplast.se

Lager

Jens Jensen
Lager och leverans
jens@holmgrensplast.se

Holmgrens Plast 1989-2016
1989 – Holmgrens Plast AB startas av Stefan Holmgren. Stefan hade då varit i plastbranschen sedan 1980 och drivit företag bl. a. med sina bröder. Första produkten var en utdragbar strykbräda som tillverkades åt IMA Norscan.
1993 – Holmgrens startar tillsammans med andra intressenter Scandiwheels. Från början äger Holmgrens Plast 1/3 av företaget.
1994 – Företaget växer ur sina lokaler i Åsenhöga och flyttar verksamheten till Gnosjö.
1997 – Scandiwheels köper in sig som majoritetsägare i det estniska bolaget A/S Purteco i Estland som bl. a. producerar polyuretanprodukter till Scandiwheels.
1998 – En kraftig omsättningsutveckling påbörjas efter att företaget fått tillverkning av Lascals produkter.
1999 – Scandiwheels blir helägt dotterbolag.
2000 – Hela verksamheten flyttas till nya, betydligt större och mer ändamålsenliga lokaler. Omsättningen slår nytt rekord med 60 mkr.
2001 – Select, ett källsorteringssystem för hushållsavfall, börjar tillverkas. Holmgrens första kund, IMA Norscan, ansvarar för försäljningen.
2003 – Företaget investerar över 10 milj. kr i ny produktionsutrustning. Bland annat i helautomatiska produktionsceller där den största plastsprutan har en
låskraft på 1000 ton.

2005 – Företaget introducerar 1-komponents PURproduktion i Sverige och blir samtidigt generalagent för produktionsutrustningen i Skandinavien.
2006 – Företaget flyttar in i dubbelt så stora produktionslokaler. Total produktionsyta ca 7000 m2
2015 – Holmgrens Plast påbörjar generationsskifte genom att Alain Fazakas och Filip Holmgren går in som nya delägare.